Додому Медсестра

Медсестра


Сторінка медичної сестри

Медичне обслуговування в закладі здійснює медична сестра старша вищої категорії Болєбрух Ольга Олександрівна

Основні напрямки роботи:
– Проведення медичних оглядів дітей під час зарахування в ДНЗ та медичний контроль під час адаптаціїї;
– Здійснення щоденних оглядів дітей;
– Проведення антропометричних вимірювань;
– Обстеження дітей на ентеробіоз, профілактичні заходи;
– Контроль за наявність та достовірністю медичних довідок;
– Аналіз виконання фізкультурно-оздоровчих та протиепідемічних заходів;
– Здійснення контролю за організацією харчування;
– Організація та контроль за проведенням літнього оздоровлення в ДНЗ;
– Контроль за проведенням оздоровчо-профілактичних заходів (загартовування);
– Проведення та планування щеплень.

Кір у дітей !!!

Що ми знаємо про кір?
Це високо заразна вірусна хвороба, яка вражає переважно дітей дошкільного віку. Інкубаційний період становить близько 10 днів, а поширення відбувається через чхання і кашель. Ось, власне, і все. Тому в даній статті піде мова про те, чого ми не знаємо про кір.
І що обов’язково повинні знати.
Кір у дітей: симптоми, лікування – ось тема, що хвилює багатьох батьків. Для початку розберемося, що взагалі таке кір і як її розпізнати. Вірус кору відноситься до роду морбіллівірус. Він проникає в епітелій дихальних шляхів і поширюється по кровотоку в усі органи і тканини організму. Крапельки мокротиння, слизу і слини дитини, що містять вірус, при кашлі, чханні, розмові потрапляють у повітря і там швидко поширюється. Зараження відбувається навіть при поверхневому контакті або вдиханні пилу, що містить вірус. Інфекцію можна “зловити” навіть якщо ви їдете в ліфті разом із зараженим дитиною. Не дарма кір називають “мандрівної” хворобою.
Симптоми:
Первісними симптомами є висока температура, катар (запалення слизової оболонки легень), кон’юнктивіт і кашель ( який може перейти в бронхіт), потім червоний висип, яка починається за вухами і швидко поширилася по всьому тілу.
Хвороба ділиться на три періоди.
1. Перший – прихований, має тривалість від 6 до 18 днів, протягом якого вірус в організмі не викликати жодних симптомів.
2. Другий період – проміжний. Триває 3-4 дні і супроводжується симптомами, типовими для будь-якої гострої респіраторної інфекції: нездужання, нежить з рясними виділеннями з носа, кашель, запалення кон’юнктиви очей, висока температура. Поступово ці явища посилюються – може розвинутися світлобоязнь, набряклість обличчя, коклюш, а іноді і запалення і навіть набряк гортані відбувається з настанням нападів сильного задухи. З’являється дратівливість, поганий сон. Можна спостерігати головний біль, блювоту, болі в животі, проблеми зі стільцем (найчастіше пронос). Цей період характеризується появою на внутрішній стороні щік і яснах крихітних білих плям з червоними колами навколо них. Це вірна ознака кору – так звані плями Філагова-Коплика. Вони зазвичай з’являються за 2-3 дні до висипання або на перший-другий день прояву висипки.
3. Третій період хвороби – період “виверження”: він характеризується новим підйомом температури і погіршенням загального стану пацієнта. З’являється червона висипка – спочатку за вухами, потім на щоках, на лобі, а потім стає все більш широкою, охоплюючи все тіло і кінцівки. Протягом 3-4 днів висипка зникає, і залишаються світло-коричневі плями. Шкіра стає сухою і починає лущитися. Весь цей час дитина страждає від страшного свербіння. Але як тільки температура тіла знижується – ситуація поступово покращується.
Хто не може захворіти на кір
Незважаючи на надзвичайно високий відсоток захворюваності кір, є групи людей, несприйнятливих до цієї хвороби. По-перше, ними є діти в перші три місяці життя, чиї матері-коли хворіли на кір. У більшості з цих дітей зберігається імунітет матері, починаючи від періоду вагітності до 3-4-х місяців життя. Збільшується відсоток підвищеного імунітету до хвороби у немовлят, яких годують грудьми. Імунітет до кору виробляється один раз і на все життя. Однак, у дітей, що перехворіли на кір в ранньому віці у прихованій формі, через кілька років може настати повторне інфікування – хвороба повернеться знову.
Профілактика:
Не можна недооцінювати таке захворювання, як кір у дітей, з симптомами, лікуванням яких повинні бути ознайомлені всі батьки. Але не менш важлива і профілактика даного захворювання. Профілактика кору полягає у своєчасній ізоляції хворих. Вона повинна бути припинена не раніше ніж через 5 днів після появи висипки. На додаток до підтвердження діагнозу кору необхідно негайно повідомити про це дитячому саду, в який ходить дитина.

Організації харчування дітей у дошкільному закладі

Головними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань для нормального росту і розвитку дітей є раціональний режим харчування та збалансованість дитячого раціону.
Показником правильної організації харчування є показники стану здоров я дитини:ступінь фізичного розвитку,захворюваність, гармонійне збільшення показників антропометрії.
При організації харчування дітей в дошкільному закладі слід керуватися чинними нормативно-правовими документами:
Нормативно-правові документи з питань організації харчування дітей.
Закони :
-Закон України «Про освіту»ст…25
– Закон України «Про дошкільну освіту» ст…35
-Закон України «Про захист прав споживачів» ст…28
-«Закон України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» ст…7
-«Закон України «Про безпечність та якість харчових продуктів» ст…27,36
-«Закон України «Про захист населення від інфекційних хвороб» ст…10,23.
-«Закон України «Про молоко та молочні продукти» с т…5,7
-«Закон України «Про дитяче харчування» ст…5,6,11
-Закон України «Про затвердження порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернат них закладах»
Постанови:
Постанова №656«Про затвердження набору продуктів харчування»
Постанова №1243 «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернат них навчальних закладів»
Постанова№1591 «Про затвердження норм харчування у навчальних та оздоровчих закладах».
Постанова№ 242\329 «Про порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»

НАКАЗИ:
Наказ № 620/563 «Щодо невідкладних заходів з організації харчування дітей у дошкільних ,загальноосвітніх,позашкільних навчальних закладах»
Наказ № 242\329 «Про порядок організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах»
Інструкція з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах затверджена спільним Наказом МОН та МОЗ України від 17.04.2006р. №298\227
Зміни до Інструкції з організації харчування затверджені спільним Наказом МОН та МОЗ України від 13.04.2013р. №202\165
Відповідно до Порядку організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах,затвердженого Наказом МОЗ та МОН №232\329 від 01.06.2005р. процес організації харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах складається:
-відпрацювання режиму і графіку харчування дітей;
-визначення постачальників продуктів харчування і продовольчої сировини;
-приймання продуктів харчування і продовольчої сировини гарантованої якості;
-складання меню-розкладу;
-виготовлення страв на харчоблоці;
-проведення реалізації готових страв;
-ведення обліку дітей,які отримують пільгове харчування;
-контроль за харчуванням;
-інформування батьків про організацію харчування дітей у закладі;
-відповідальними за організацію харчування дітей у навчальних та оздоровчих закладах незалежно від підпорядкування,типів і форм власності,за матеріально-технічний стан харчоблоку,додержання вимог санітарного законодавства є засновники,керівники закладів та організації (підприємства),що забезпечують харчування дітей (п.4)
-потреби навчальних закладів на організацію харчування дітей задовольняються державою позачергово відповідно до затверджених нормативів(п.10)
-продукти харчування та продовольча сировина повинні надходити до закладу разом з супровідними документами,які свідчать про їх походження та якість(накладні,сертифікати відповідності,висновки санітарно-епідеміологічної експертизи)(п.15);
-керівником закладу затверджуються примірні двотижневі меню,які погоджуються з територіальною установою державної санітарно-епідемілогічної служби(п.19)
-наказом керівника закладу призначається особа,відповідальна за організацію харчування дітей(п.20)
-складання щоденних меню-розкладів здійснюється медичним працівником на підставі примірних двотижневих меню та затверджується керівником. (п.23)
-меню-розклад складається єдиним для всіх дітей закладу ,але з різним виходом страв за віковими групами,наведеними в нормах харчування.
-відповідальними за виконання норм харчування є засновники та керівники закладу (п.25)
Відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах,затвердженої наказом МОЗ та МОН 17.04.2006р.№298\227 затверджується режим харчування,порядок складання меню-розкладу,порядок добору та повернення продуктів,картотека страв,відбирання проб, супровідні документи та загальне керівництво питаннями харчування,яке здійснює керівник та медичний працівник.
Медичний керівник здійснює постійний контроль за:
-якістю продуктів харчування та продовольчої сировини,умовами їх зберігання та дотриманням термінів реалізації;
-якістю приготування їжі;
-роздачею їжі по групах;
-вихованням у дітей культурно-гігієнічних навичок;
-дотриманням санітарно-епідеміологічного режиму на харчоблоці та допоміжних приміщеннях;
-своєчасністю проходження медоглядів працівниками харчоблоку.


Про організацію харчування в Копилівському ДНЗ «Ялинка»
Харчування дітей проводиться відповідно до Інструкції з організації харчування дітей у дошкільних навчальних закладах.
При наявності довідки від лікаря здійснюється дієтичне харчування, яке передбачає зміну технологій приготування страв (готуються тушковані, варені страви).
Всі діти отримують триразове харчування.
Батьки вносять плату за харчування дітей у розмірі
Групи раннього віку:10 грн.
Групи дошкільного віку: 12 грн.
ВАРТІСТЬ ХАРЧУВАННЯ В ДЕНЬ КОШТУЄ:
групи раннього віку – 32грн.
групи дошкільного віку – 23 грн.

ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ПРАВИЛЬНОГО ХАРЧУВАННЯ ЇХНІХ ДІТЕЙ
Їжа — чи не найважливіше питання для батьків. Із перших днів життя дитини ми хвилюємося, щоб вона з’їла не багато й не мало, апетит був відмінний. І це виправдано, тому, що їжа — основа не тільки розвитку, але й виживання.
Батьків дуже турбує, коли маля мало їсть. Наприклад, коли малятам виповнюється півтора-два роки, багато хто з них стають «малоїжками». Це відбувається тому, що під час грудного вигодовування в організмі маляти накопичується жировий запас, що потрібний напочатку переходу до справжньої дорослої їжі.
Дорослі часто не звертають уваги на причини поганого дитячого апетиту.
Ну чому, коли ми не хочемо їсти спекотливого літнього дня, наші діти повинні їсти так само, як звичайно? Насильницьким годуванням в такому випадку Ви досягнете тільки зворотного результату.
Знижується апетит і під час хвороби. Але це природно для людського організму! Так чому ж ми щосили намагаємося нагодувати захворілого малюка, умовляючи його, що чим більше він з’їсть, тим скоріше видужає? Організму просто важко в такому ослабленому стані перетравлювати їжу. Погодьтеся з тим фактом, що немовля прекрасно знає, коли йому час їсти. І воно голосно сигналізує нам про це своїм лементом.
А от момент насичення для багатьох мам незрозумілий: «Може, маля просто утомилося смоктати або захотіло спати, але ще не наїлося?» А коли дитина підростає, мами так само не хочуть чути, що маля вже наїлося і більше не хоче. Як це так,— не хоче? У такому віці дитина обов’язково повинна з’їсти стільки-то грамів такого-то продукту! І отут то і починається насильницьке годування.
Будьте спокійні! У кожної дитини від природи прекрасно розвинене почуття самозбереження, і тому голодувати вона не буде.
А якщо Ви в родині не домовилися, і бабуся є затятою прихильницею «теорії годування за будь-яких умов», Ви дотримуєтеся демократичної позиції, а тато вважає, що можна діяти залежно від обставин, дитина дуже незабаром зрозуміє, що всіма Вами можна маніпулювати. І тоді стережіться! Їсти краще вона не буде, а от Ви з нею намучитеся. Тому, насамперед, домовтеся — змушувати малюка їсти чи ні.
Дуже важливо, як організований у Вашій родині режим харчування. Є такі родини, в яких їдять суворо у визначений час, а є такі, де можуть перекушувати майже весь день. Мами, які дотримуються другої позиції, щиро вважають, що вчиняють добре. Адже дітям корисно дробове харчування — невеликими порціями декілька разів на день. Дотримуватися режиму харчування, звичайно, не зашкодить, особливо старшим дітям. Але неправильним буде і повне скасування перекусів. Головне — що саме ми даємо «погризти» маляті. Фрукти, несолодкі сухарики зі звичайного хліба у невеликих кількостях, сухофрукти — мабуть, буде добре. А цукерки, булочки й тістечка не повинні бути доступні постійно.
Багатьом дітям властива одноманітність у виборі продуктів харчування. Вони люблять лише декілька продуктів або їхнє сполучення і без ентузіазму погоджуються спробувати що-небудь новеньке. Такий консерватизм може бути тимчасовим. Наприклад, тиждень маля із задоволенням їсть сир, а потім починає їсти яблука або банани. Тому не слід ставити собі за мету максимально урізноманітнити раціон дитини, їй це просто не потрібно.
Пам’ятайте, що перші смакові властивості формуються в дітей приблизно до трьох-чотирьох років, а потім настає час стабільності в смаках, і малюк обирає з того, що йому вже знайома.

Як годувати дитину?
* Прислухайтеся до дитячого організму. Він сам підкаже, як і чим його годувати.
* Ніколи не пропонуйте малюкові їжу, щоб заспокоїти його, коли він плаче.
* Не хвилюйтеся, якщо іноді дитина відмовляється від вечері або від половини обіду. Вона своє потім надолужить!
* Не годуєте дитину під час перегляду мультиків, у цирку або театрі Такий стереотип поведінки закріплюється надовго.
* Не влаштовуйте «спектакль» під час годування. Наступного разу дитина взагалі відмовиться їсти, якщо їй не розкажуть казку або не проспівають пісеньку.